Porównanie tasiemca uzbrojonego i glisty ludzkiej

Pobierz

Po tym czasie są już dojrzałe płciowo i zaczynają składać jaja.. porównanie tasiemca i glisty ludzkiej : porównanie tasiemca i glisty ludzkiej : kształt ciała utrzymanie się w jelicie obecność układu pokarmowego cykl życiowy sposób rozmnażania 0 ocen | na tak 0%.. Narządy rozrodcze samca są nieparzyste - jądro, nasieniowód i przewód wytryskowy, a samicy parzyste - dwa jajniki, dwa jajowody i .Q.. b) 1. wchłanianie pokarmu całą powierzchnią ciała.. Rozpoznanie zakażenia glistą ludzką możliwe jest na podstawie obecności jaj pasożyta w rozmazach świeżego kału oraz dzięki testom serologicznym, które badają obecność swoistych przeciwciał, skierowanych przeciwko antygenom glisty ludzkiej.Biologia - Matura Maj 2010, Poziom podstawowy (Formuła 2007) - Zadanie 20.. 2013-03-07 22:13:44Robaki pasożytnicze.. Rozdział: Tasiemce - robaki pasożytnicze, który zawiera rysunek tasiemca uzbrojonego z opisem budowy zewnętrznej, zdjęcie tasiemca bąblowca oraz ciekawostkę 4.. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość nawet 15-52 cm.. a) tasiemiec uzbrojony b) glista ludzka c) włosień spiralny d) owsik ludzki 8) Jednym z objawów tej pasożytniczej choroby jest bardzo wysoka gorączka, ponad 40 stopni.Cykl rozwojowy glisty ludzkiej.. Larwy tasiemca mogą migrować z jelita do innych narządów, powodując poważne komplikacje zdrowotne dla nosiciela (tzw. wągrzyca).Zadanie: opisz cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i cykl życiowy glisty ludzkiej proszę o obszerne odpowiedzi na powyższe tematy z góry Rozwiązanie: 1 tsiemiec uzbrojony ma narządy czepne w postaci przyssawek lub przyssawek i haczyków , aPłazińce i nicienie 1.Robaki płaskie : a) podział : tasiemiec np. uzbrojony lub nieuzbrojony płazińce np. wypławek b) budowa tasiemca uzbrojonego : - haczyki i przyssawki (narządy czepne) - główka - szyjka - niedojrzały człon c) rozwój tasiemca : - rozwój złożony, czyli z larwą (wągier) : tasiemca uzbrojonego - żywiciel pośredni (mięso wieprzowe), żywicel […]3..

Porównaj układ pokarmowy tasiemca i glisty ludzkiej .

Jest poważniejszym pasożytem niż owsiki.. żywiciel ostateczny.. Rozdział: Cykl rozwojowy płazińców, który zawiera galerię ilustracji dotyczących cyklu rozwojowego tasiemca nieuzbrojonego oraz ciekawostkę 5.Pasożyt glisty ludzkiej należy do grupy nicieni.. Cykl rozwojowy glisty ludzkiej: pasożyt, bytuje w jelicie cienkim człowieka, jest rozdzielnopłciowa, samice są .Glisty ludzkiej (Ascaris lumbricoides), Włosogłówki ludzkiej (Trichiuris trichiura), Ogoniastka jelitowego (Giardia lamblia), Tasiemca uzbrojonego (Taenia solium), Tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), Węgorka jelitowego (Strongyloides stercoralis), Bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobothrium latum), Motylicę wątrobową (Fasciola .Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim.. W jelicie cienkim człowieka glista może przeżyć ok. 1 roku.Opisz cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i cykl życiowy glisty ludzkiej .. (jakieś dwa przykłady ) 3.. Podobne pytania.. Przyjmuje się, że z uwagi na większą tendencję do zaniedbania higieny z glistnicą borykają się głównie dzieci.. Osiąga 4-10 metrów długości i żyje do 30 lat..

Przydatność 80% Cykl rozwojowy glisty ludzkiej.

Uważa się, że glista ludzka podobnie jak owsica - znacznie częściej dotyczy dzieci.. Samica składa na dobę 200000 jaj, wydostają się na zew.. Glisty żyją w naszym organizmie ok. 12-17 miesięcy.. Wymień 4 przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia (jak najkrócej to z kartkówki ) />2.. Jaja i larwy pasożytów, takich jak tasiemce (np. uzbrojony i nieuzbrojony), glisty, owsiki, włośnie, dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową.Tasiemiec uzbrojony jest uważany przez specjalistów za najbardziej groźną postacią tasiemca w ciele człowieka.. rozwój .W Polsce występowanie glisty ludzkiej przez różnych badaczy szacowane jest od 1 do 18%, a u niektórych ludzi 40-50%.. Ponadto samice osiągają rozmiar nawet do 40 cm.. Kategoria: Nicienie Choroby człowieka Typ: Podaj/wymień.. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk, do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty.. Rozwój jaja do wągra odbywa się w przewodzie pokarmowego żywiciela pośredniego.Larwy tasiemca wykluwając się z jaja wędrują w ciele żywiciela do mięśni, wątroby, płuc czy nerek..

2. oddychanie beztlenoweLeczenie glisty ludzkiej.

Nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, wysoka gorączka (ponad 40 ° \degree ° C) , silne bóle mięśni, obrzęk twarzy to objawy .tasiemca nieuzbrojonego - żywiciel pośredni (mięso wołowe) d) Przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytnictwa : Narządy czepne (haczyki i przyssawki), wchłania pokarm całą powierzchnią ciała ( brak układu pokarmowego), oddycha beztlenowo (fermentacja), obojnactwo , samozapłodnieniea) z powodu obojnactwa b) spowodowane jest to brakiem układu pokarmowego c) spowodowane jest to niedostępnością tlenu d) zwiększa to szanse na przetrwanie 10) Do płazińców należą: a) tasiemiec uzbrojony, glista ludzka b) wypławek tygrysi, tasiemiec nieuzbrojony c) tasiemiec uzbrojony, węgorek octowy d) tasiemiec, nieuzbrojony .Dorosły osobnik tasiemca może żyć nawet 20 lat i osiągnąć długość od 2 do 10 metrów (w zależności od tego, czy jest to tasiemiec uzbrojony czy nieuzbrojony)..

Leczenie glisty ludzkiej poprzedzone musi być diagnozą.

75 pkt za rozwiązanie + 38 pkt za najlepsze rozwiązanie - 4.5.2015 (9:26) - przydatność .Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego.. Cykl ten wymaga najczęściej dwóch żywicieli: Cykle rozwojowe pasożytniczych płazińców.. żywiciel pośredni.. Pasożytnicze płazińce charakteryzują się złożonym cyklem rozwojowym, z naprzemiennie występującymi stadiami płciowymi i bezpłciowymi.. W ten sposób można odróżnić samicę od samca.. 0 0 Odpowiedz.. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej.. Tasiemiec uzbrojony1.. 2010-04-25 14:44:12 jakie jest pokrycie ciała płazów gadów ssaków 2009-06-14 15:28:51 Jakie są objawy tasiemca / glisty ?. Badania wykazują, że 80% ludzi w Polsce jest żywicielami przynajmniej jednego robaka pasożytniczego.. Niepożądani lokatorzy zadomawiają się najczęściej u właścicieli psów i kotów.. Zjedzenie przez człowieka zakażonego (niedogotowanego) mięsa sprawia, że larwa osiada w jelicie i rozwija się w postać dorosłą.. Wymień 4 charakterystyczne cechy pierścienic.. Po tym czasie może dojść do samowyleczenia, ale częściej - niestety - w tym samym czasie dochodzi do ponownego zarażenia.a) węgorek octowy b) glista ludzka c) owsik ludzki d) włosień kręty 7) Jaja tego pasożyta znajdują się w glebie, owocach, warzywach i wodzie.. Ma to związek z wkładaniem przez dzieci do ust brudnych rąk i palców oraz z brakiem wiedzy na temat odpowiedniej higieny osobistej.Cykl rozwojowy glisty ludzkiej na tym etapie jest bardzo szybki - trwa zaledwie 60-70 dni.. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum: 1 rozwiązanie: autor: natus7532 30.10.2010 (11:18) Podobne materiały.. z kałem żywiciela.Przystosowania tasiemca i glisty ludzkiej do pasozytniczego trybu życia.. Żywicielem ostatecznym w obu przypadkach jest człowiek.. Czy jeżeli ma się wszy, tasiemca, glisty .Ciało tasiemca składa się z łańcucha spłaszczonych członów i głowy z przyssawką, albo z haczykami (tasiemiec uzbrojony), którymi przyczepia się do ściany jelita.. Pośredni u glisty ludzkiej to gleba, owoce, warzywa, a u tasiemca - świnia..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt