Rozprawka miłość wokulskiego do

Pobierz

Niestety, tak jak i inne ideały musi ona zostać rozliczona, obdarta z zafałszowania i obłudy.. W powieści Bolesława Prusa pt. Lalka tematy.. Głównym bohaterem powieści o miłości do drugiej osoby Bolesława Prusa pt. " Lalka" jest Stefan Wokulski.. Gdy bohater ostatecznie stracił nadzieję, gdy Izabela zerwała zaręczyny i Wokulski usłyszał rozmowę ukochanej ze Starskim, w której szydzili z niego, bohater załamał się i postanowił popełnić samobójstwo.miłość, nie może być panem samego siebie, gdyż zawsze będzie kierowało nim uczucie.. Wiele przykładów literackich dowodzi, że w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, niż poddać się namiętności.. Wydaje się, że miłość Wokulskiego do Izabeli nie mogła być szczęśliwa ani spełniona.Ten antypatyczny mężczyzna, cyniczny miłośnik kobiecego piękna, przyczynił się do upadku Marianny.. Miłość do pięknej arystokratki staje się sensem jego życia.Jak dokładnie brzmi jeden z tematów.. Dwa sklepy.. ROZWAŻANIA O MIŁOŚCI STANISŁAWA WOKULSKIEGO DO IZABELI ŁĘCKIEJ.. Powodem tego jest m.in. różny sposób postrzegania tego uczucia przez obu bohaterów.. W dniu, w którym dostrzegł ją w teatralnej loży, postanowił uczynić wszystko, by zdobyć jej rękę.. Warto jednak zastanowić się, czy uczucie żywione przez głównego bohatera do niebywale urodziwej arystokratki można w ogóle nazwać miłością.Podsumowując, miłość do Izabeli zrujnowała Stacha Wokulskiego, doprowadzając go do najtragiczniejszej decyzji - samobójstwa, ale w pewnym stopniu była też budującym uczuciem, bo wyzwoliła w nim emocje romantyka, zmusiła do wytężonego wysiłku, zmiany nawyków i przysporzyła Stachowi grono nowych znajomych z kręgu arystokracji.ROZWAŻANIA O MIŁOŚCI STANISŁAWA WOKULSKIEGO DO IZABELI ŁĘCKIEJ..

[...] Oto skutki waszych sentymentalnych poglądów na miłość.

Przeżycie, jakie nieoczekiwanie go spotyka, to prawdziwie romantyczna, płomienna miłość, uczucie, jakiego dotąd nie przeżył i na które nie był przygotowany.. Jest to jednak sytuacja szczególna - Wokulski "nauczył się" miłości od romantyków, o czym mówi tymi słowy: Zmarnowaliście życie moje… Zatruliście dwa pokolenia!. W bezczelny sposób uwodził on wszystkie kobiety, szczególnie umiłowawszy sobie te zamożne (sam był bowiem człowiekiem niewyobrażalnie zadłużonym).. Najwyraźniej widoczne jest to na przykładzie kolei losu głównego bohatera.. Stanisław Wokulski jest główną postacią w "Lalce" Bolesława Prusa.. Kiedy Wokulski przebywa w Paryżu, mając za sobą pierwsze nieporozumienie z Łęcką, nabywa na ulicy książkę z utworami Mickiewicza.Wokulski jest powstańcem styczniowym, naukowcem, patriotą, filantropem i racjonalistą w interesach.. Lalka - Bolesław Prus - Rozprawka.. Stanisław Wokulski pokochał Izabelę Łęcką od pierwszego wejrzenia.. Dla Stanisława miłość do pięknej arystokratki jest powodem działania, dla niej jedzie robić majątek, by już jako zamożny człowiek móc się do niej zbliżyć, otoczyć opieką i pojąć za żonę..

W powieści tej poznajemy jego dzieje, w które wpisana jest miłość do arystokratki, Izabeli.

Wokulski, pod wpływem literatury romantycznej, wykształcił w sobie idealistyczny stosunek do kobiet.Komentarze.. Głównymi bohaterami utworu Bolesława Prusa pt. "Lalka" są Stanisław Wokulski oraz Izabela Łęcka.. Wokulski był bogatym i ambitnym kupcem, nazywanym przez swoich przyjaciół ".. człowiekiem czynu, który co mu przyszło do głowy, czy do serca wykonywał natychmiast.".. Przedmiotem, do którego skierowała całą swą miłość był posąg Apollina.W wypadku głównego bohatera "Lalki" miłość jest uczuciem, które prowadzi do klęski.. Los parę razy się do niego uśmiechnął, on jednak nie umiał tej szansy wykorzystać.Rzecki, serdeczny przyjaciel Wokulskiego namówił go, aby poszedł do teatru.. Uczucie Wokulskiego do Izabeli Łęckiej to główny motyw przewodni Lalki.. Zakochuje się nieszczęśliwie w arystokratce Izabeli Łęckiej , co prowadzi go do życiowej klęski.. Wizja miłości w "Lalce" jest swoistym rozrachunkiem z minioną epoką.. Wyciągając wnioski z powyższych argumentów, które dobitnie ukazują wielką, choć nieszczęśliwą miłość, można stwierdzić, że Stanisław Wokulski jest postacią romantyczną i bohaterem romantycznym, czego ostatnim dowodem może być chęć popełnienia samobójstwa.Stanisław Wokulski pokochał Izabelę Łęcką szaleńczą miłością od pierwszego wejrzenia.. Wokulski jest postacią bardzo złożoną..

Prus wyraźnie daje do zrozumienia, że to miłość była przyczyną tragedii Wokulskiego.Lalka - Motyw miłości.

Rozprawka.. Marzy o idealnej miłości, idealizuje miłość i kobietę swego serca.Miłość Wokulskiego przełamała wszelkie bariery, nie potrafiła dotrzeć tylko do panny Izabeli.. Niezweryfikowane.. Tam właśnie po raz pierwszy zobaczył Izabelę.. Niemal romantyczne uczucie kazało mu bezkrytycznie patrzeć na wszelkie poczynania Izabeli, idealizować jej- wcale nie tak idealny- obraz.. Poważny kupiec i przedsiębiorca zachowuje się nieracjonalnie, wydaje .Jego romantyczna, nieodwzajemniona miłość doprowadzała go do obłędu, utraty zmysłów, a w końcu zniszczyła Stanisławowi życie.. Wyidealizowane, polegające na bezwzględnym uwielbieniu, wręcz ubóstwieniu wybranki uczucie stopniowo wysysa siły z bohatera, stając się jedynym jego .Podsumowując, Stanisław Wokulski był typowym pozytywistą, którego pogrążyła miłość do Izabeli Łęckiej.. Temat ten nawiązywał do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa.. Przytoczony fragment ukazuje rozmowę ostrożnie i nieufnie myślącego o miłości Rzeckiego z Wokulskim bez pamięciPrócz wątku powstańczego, motywu nieodwzajemnionej miłości czy próby samobójczej, za zaklasyfikowanie Wokulskiego w poczet postaci romantycznych świadczy jego skłonne do depresji, melancholii, apatii czy przeskakiwania ze stanów euforycznych w depresyjne usposobienie, pełne rysów indywidualizmu postępowanie (ucieczka do Paryża, pomoc biednym) czy w końcu niedopowiedziane zakończenie jego ekscytującej biografii.Stanisław Wokulski, wychowany na poezji romantycznej, wierzył w czystą i bezinteresowną miłość..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt