Charakterystyka postaci literackie

Pobierz

Sherlock Holmes (ur. 1854) to fikcyjny bohater wielu powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle'a, zamieszkały przy ulicy Baker Street 221b wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem, współpracownikiem i kronikarzem swoich dokonań, doktorem Johnem Watsonem.Bez tego żadna charakterystyka postaci literackiej nie będzie spójna.. Analizie podlega również zachowanie, charakter, intelekt, styl życia czy poglądy.Kryteria oceny charakterystyki postaci literackich.. Pamiętajmy więc o wzorze: Przedstawienie osoby: podanie jej danych, kim jest, czym się zajmuje na co dzień itp. Hajmon to syn Kreona i Eurydyki, jest więc spokrewniony z dziećmi Edypa, z powodu pokrewieństwa między jego ojcem a Jokastą.. Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci: 1.Charakterystyka mamy.. Charakterystyka obejmuje opis zarówno cech zewnętrznych, jak i wewnętrznych.. W szkole średniej charakterystyka pełni najczęściej funkcję pomocniczą w stosunku do innej wypowiedzi, np.Charakterystyka postaci - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania.. Mama ma na imie .. Ma .. lat i od urodzenia mieszka w .. Ma .. dzieci.. Chimena- córka Don Gomesa, narzeczona Don Rodriga.. Odmiany charakterystyki indywidualna, porównawcza, zbiorowa autocharakterystyka bezpośrednia, pośrednia postaci rzeczywistej i postaci literackiej 3..

Próba charakterystyki postaci literackiej.

Na tym etapie opisz podstawowe cechy wyglądu zewnętrznego, np. chudy, gruby, wysoki, blondyn itp.. TEMAT (0 - 9)*.. Żeni się z zakochaną w nim młodą dziewczyną, co jednak postrzega po ślubie jako swoją wielką życiową pomyłkę.. charakterystyka to rozbudowany opis, musi zawierać zarówno opis zewnętrzny (wygląd) jak i wewnętrzny (charakter, zachowanie) [ze .Charakterystyka jest formą wypowiedzi, która opisuje postać rzeczywistą lub fikcyjną (literacką).. Charakterystyka składa się z 3 części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.Don Kichot - charakterystyka niezwykłej postaci literackiej; Andrzej Radek - charakterystyka postaci literackiej ("Syzyfowe prace" S. Żeromskiego) Charakterystyka porównawcza Holdena Caulfielda i Gilly Hopkins; Adam Cisowski.. wg Wilczynska82.. Znamy go jako bohatera różnych dzieł literackich i filmów.. Mój rówieśnik - charakterystyka postacicharakterystyka całościowa - dokładne ujęcie wszystkich szczegółów dotyczących danej postaci; charakterystyka częściowa - koncentruje się na dokładnym ukazaniu pewnej strony charakteryzowanej postaci, np. moralności.. Razi go przyziemność i zwyczajność codziennych domowych obowiązków.. Rozwinięcie (akapit) Wygląd zewnętrzny: a) wzrost b) kolor oczu c) włosy d) sylwetka Usposobienie: Jaki jest, np. wesoła, mądra, itd Cechy charakteru: Np. uczciwa, ponieważ .Charakterystyka..

Hajmon to postacią drugoplanową.

Ma .. włosy.. Następnie koniecznie opisz także bardziej szczegółowe cechy, jak np. garbaty nos, fakt, że bohaterka zawsze miała usta pomalowane czerwoną szminką lub mocny makijaż, a nawet numer buta.1.. 3.Opis wyglądu zewnętrznego (sposobu mówienia, poruszania się)Napisz charakterystykę postaci literackiej lub wybitne postaci historycznej, która w swoim życiu kierowała się miłością.. Plan charakterystyki wstęp rozwinięcie (wygląd zewnętrzny, usposobienie, cechy intelektu, cechy charakteru, zainteresowania) zakończenie 4.przy opisie skupiamy się na opisie zewnętrznym, wyglądzie, można trochę opisać postać z charakteru, ale powinno to być raczej tak przy okazji (np. przy wstepie przy przedstawianiu), najważniejsze jest to co widzimy.. CHARAKTERYSTYKA POSTACI Połącz w pary.. Opisujemy tu jej wygląd zewnętrzny, zachowania i przeżycia wewnętrzne.. W powieści występuje bardzo wiele postaci.. Może być tożsama z podmiotem mówiącym dzieła (liryka, narratorzy pamiętników itp.), ale najczęściej jest od niego różna (epika, dramat).Jest uwidoczniana w tekście przez opis - cech wyglądu i charakteru oraz działań, a także może wyrażać w .Charakterystyka postaci - charakterystyka • Cyd.. KryteriaPunktacja.. O jego życiu decyduje wybujała .Rodzaje literackie: cechy charakterystyczne, przykłady gatunków Epika..

Przykładowa charakterystyka.

Definicja charakterystyki 2.. Na początku utworu dowiaduje się, że król zaaprobował jej zaręczyny z Rodrigiem.. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić, a także jej nawyki, przyzwyczajenia.Charakterystyka to forma wypowiedzi, której celem jest prezentacja postaci rzeczywistej lub literackiej.. Jest również narzeczonym Antygony.. Zubożały szlachcic, dzielił swą prowincjonalną posiadłość w La Manczy z siostrzenicą, służącą i pracującym w obejściu parobkiem.. Mieszka w Tebach.Postać literacka (porte parole, bohater literacki) - fikcyjna osoba ukazana w świecie przedstawionym dzieła literackiego.. Przy prezentacji postaci literackiej tworzymy także jej portret psychologiczny.. ), który wyżej cenił świat wartości (np. honor, ojczyznę, rodzinę, naukę, miłość, dobro innych, naukę, nauczanie innych) niż korzyści materialne, wygodne, beztroskie, szczęśliwe życie, własne bezpieczeństwo czy zdrowie.Charakterystyka to forma wypowiedzi ustnej lub pisemnej, która ma na celu przedstawienie cech zewnętrznych i wewnętrznych postaci rzeczywistej, literackiej lub fikcyjnej..

Quo vadis charakterystyka postaci Sortowanie według grup.

Obejmuje ona drobiazgowe scharakteryzowanie (opis) najczęściej głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.. Głębsza prezentacja postaci: wygląd zewnętrzny, ubiór, styl byciaHajmon charakterystyka postaci.. Charakterystyka bohatera zazwyczaj dotyczy tylko jednej postaci, ale zdarzają się również znacznie bardziej rozbudowane formy pisemne.. Zgodność pracy z tematem.. Pozostawił po sobie książki dla dzieci i dzieła pedagogiczne, ale przede wszystkim .Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniowie gimnazjów i szkół średnich.. Rodzaje charakterystyki (informacje dodatkowe: Ze względu na to, kogo charakteryzujemy, wyróżniamy charakterystyki: indywidualną (prezentacja jednej postaci); zbiorową (prezentacja grupy ludzi, środowiska społecznego); porównawczą (zestawienie przynajmniej dwóch postaci w celu ukazania różnic i podobieństw.Typy charakterystyki postaci literackiej.. Ma drobną twarz i .. oczy.. W epice narrator opisuje świat przedstawiony (czyli między innymi czas i miejsce akcji, ale również głównych bohaterów i ich losy).Sporządzając opis, nie należy zajmować się charakterem bohatera, chyba że naszym celem jest rozwinąć tę formę wypowiedzi w charakterystykę.. Jest to zarówno opis jej wyglądu zewnętrznego, jak i cech wewnętrznych (czym różni się od opisu postaci).. Najbardziej podstawową cechą odróżniającą epikę od pozostałych rodzajów literackich jest występowanie postaci narratora.. Jest .. średniego wzrostu.. Wkrótce jednak narzeczony zabija jej ojca, więc panna błaga króla, aby ukarał Rodriga w imię pamięci o jej ojcu.Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Polski charakterystyka Frazeologizmy Opis postaci.. Hrabia Henryk przedstawiony zostaje najpierw w dramacie w roli męża i ojca rodziny.. wg Agnieszka1097.. Jest pomocna, ponieważ gdy.Charakterystyka bohaterów.. Wiemy jednak, że istniał naprawdę.. Postaci Połącz w pary.. Mama jest miła.. Charakterystyka Podziel na kategorie.. Wyróżnia się charakterystykę indywidualną, zbiorową, porównawczą i autocharakterystykę.Zastanów się, czego właściwie wymaga ten temat - masz wybrać bohatera literackiego (a nie np. postać filmową czy rzeczywistą, historyczną!. Przedstawienie postaci (co najmniej trzy informacje) 0 - 1p.. Oznacza to, że zawiera w sobie sposób przedstawienia wyglądu i zachowania postaci, jej psychiki, postawy moralnej i światopoglądowej, a także opis relacji między jej cechami zewnętrznymi i wewnętrznymi.Don Kichot - charakterystyka niezwykłej postaci literackiej Don Kichote był to mężczyzna w wieku około pięćdziesięciu lat..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt