Charakterystyka postaci literackiej wzór

Pobierz

.Jak pisać charakterystykę .. Opisywana postać może budzić w tobie sympatię, niechęć, podziw, zdenerwowanie, rozczulenie itp.Są to postaci, które posiadają przeróżne charaktery.Moim zdaniem bohaterem literackim, który mógłby być wzorem do naśladowania dla innych ludzi, jest Rudy z utworu "Kamienie na szaniec" A. Kamińskiego.Charakterystyka bohatera literackiego który mógłby być wzorem postępowania dla innych; REKLAMA.Charakterystyka postaci to forma wypowiedzi, która ma na celu prezentację postaci rzeczywistej lub literackiej.. Jest to zarówno opis jej wyglądu zewnętrznego, jak i cech wewnętrznych (czym różni się od opisu postaci).. Podajemy tu imię, nazwisko .Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci: 1.. Możesz też scharakteryzować siebie, czyli napisać autocharakterystykę.. Zubożały szlachcic, dzielił swą prowincjonalną posiadłość w La Manczy z siostrzenicą, służącą i pracującym w obejściu parobkiem.. Obejmuje prezentację postaci literackiej, tworzenie jej portretu psychologicznego.Charakterystyka Charakterystyka to forma wypowiedzi, która prezentuje daną postać.. Podstawowa; Język polski; Charakterystyki; 30.09.2020 19:12.. Charakterystyka - to praca prezentująca i oceniająca bohaterów literackich lub filmowych.. Aby napisać taki tekst, musisz zacząć od przemyślenia, jakie skojarzenia budzi w tobie ta osoba - mogą one być różne: żywą osobę możesz lubić albo nie lubić, bohater literacki może być według ciebie ciekawy, nudny, godny naśladowania lub taki, którego wolałbyś naprawdę nie spotkać..

Pierwszy akapit to przedstawienie postaci.

np. honor, rodzina, moralność chrześcijańska, miłosierdzie, służba sztuce, Bogu czy nauce) był dla .Charakterystyka to forma wypowiedzi, której celem jest prezentacja postaci rzeczywistej lub literackiej.. Antygona bohater który dążył do spełnienia marze .. Charakterystyka zewnętrzna Nie mamy żadnych informacji opisujących wygląd Mikołajka.. To jest tylko w charakterystyce.. Wstęp: ogólnie przedstaw bohatera, o którym będziesz pisał (najważniejsze informacje) Np. "XY (imię i nazwisko) jest głównym bohaterem powieści (tytuł i autor).. Opis wyglądu zewnętrznego (sposobu mówienia, poruszania się) 0 - 1p.. Opisujemy tu jej wygląd zewnętrzny, zachowania i przeżycia wewnętrzne.. Może to być postać autentyczna lub fikcyjna.. Charakterystyka składa się z 3 części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.Jak napisać zbiorową dynamiczną charakterystykę porównawczą postaci, bohatera książki, kolegi i koleżanki, nauczyciela..

... Wudaje mi się że w opisie nie zawieramy oceny postaci.

Napisz charakterystykę bohatera literackiego, który był antywzorem.. Charakterystyka obejmuje opis zarówno cech zewnętrznych, jak i wewnętrznych.. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić a także jej nawyki, przyzwyczajenia.CHARAKTERYSTYKA czyli jaki kto jest Charakterystyka służy przedstawieniu indy-widualnych właściwości fizycznychipsychicznych bohaterów literackich, osób z naszego otoczenia, postaci historycznych lub przez nas wymyślonych.. Oznacza to, że zawiera w sobie sposób przedstawienia wyglądu i zachowania postaci, jej psychiki, postawy moralnej i światopoglądowej, a także opis relacji .charakterystyka postaci literackiej która jest antywzorem.. Zgłoś nadużycie.. Pochodzi z rodziny.. zajmuje się.. ".charakterystyka bezpośrednia - cechy postaci nazywane są wprost, charakterystyka pośrednia - nie nazywa się cech postaci, czytelnik z opisu zachowania bohatera musi wywnioskować, jaki on jest, charakterystyka statyczna - charakteryzujemy postać w określonym momencie życia, charakterystyka dynamiczna - charakteryzowana postać zmienia .Kryteria oceny charakterystyki postaci literackiej Kryteria Punktacja I TEMAT (0 - 9)* 1..

Przedstawienie postaci (co najmniej cztery informacje) 0 - 1p.

Treść sprawdzona.. Wzór, przykład, instrukcje.Charakterystyka postaci literackiej powinna być poprzedzona: - dokładną lekturą tekstu oraz zaznaczeniem (wynotowaniem) informacji dotyczących wyglądu zewnętrznego oraz cech opisywanej postaci, - analizą fragmentów opisujących zachowanie, postępowanie bohatera, na których podstawie można nazwać cechu jego charakteru,Zobacz jak napisać charakterystykę, jaki układ elementów zastosować, jakie występują jej rodzaje, zapoznaj się z przykładem charakterystyki.. Odpowiedzi (0) Załącz plik.. Treść została zweryfikowana i sprawdzona.. Charakteryzujesz bohatera i jednocześnie uzasadniasz, które cechy i sytuacje świadczą o tym, że świat wartości (jakich?. i poddane selekcji - należy oddzielić to,Charakterystyka postaci literackiej powinna się składać ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.. Analizie podlega również zachowanie, charakter, intelekt, styl życia czy poglądy.Charakterystyka postaci Uwaga!. Człowiek ten wyróżniał się zwłaszcza jedną cechą .Przedstawienie postaci - imię i nazwisko - wiek, miejsce zamieszkania - wykształcenie 2. parabole = "zestawienie obok siebie") to - najprościej ujmując - opowieść z ukrytym przesłaniem.Parabola jest jednym z najstarszych gatunków literackich mieszczących się w kręgu literatury dydaktycznej.Charakterystycznymi cechami przypowieści są: uproszczona fabuła, schematyczne postaci, brak jasno określonego czasu i miejsca akcji .Charakterystyka postaci - opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania..

Przy prezentacji postaci literackiej tworzymy także jej portret psychologiczny.

Wreszcie - ważnym elementem tej formy wypowiedzi jest ocena postaci.Charakterystyka postaci przykład Podobne tematy.. Przydatność 65% Opis postaci historycznej, która dzięki swej postawie może być wzorem do naśladowania.. :) doładuj komentarze.. Charakterystyka.. Charakterystykę piszemy według ściśle określonego planu: 1.. Zgodność pracy z tematem 0 - 1p.. Charakterystyka to dłuższa forma wypowiedzi.. Informacje te muszą być posegrowane w odpowiednie grupy (osobno cechy charakteru, psychiki, zachowania itd.). Ten ogólny zarys informuje nas jedynie o tym, że nie powinna mieć mniej niż trzy akapity.. Trudno jednak określić, jak wiele akapitów ma mieć wzorcowa charakterystyka bohatera.Temat: Scharakteryzuj bohatera literackiego, który przedkładał świat wartości nad doraźne korzyści Forma: charakterystyka z elementami rozprawki Co robisz?. Składa się na nią analiza cech zewnętrznych, tj. wyglądu i zachowania, oraz wewnętrznych, czy-Charakterystyka jest formą wypowiedzi, która opisuje postać rzeczywistą lub fikcyjną (literacką).. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci oraz to, co lubi i czego nie lubi robić, a także jej nawyki, przyzwyczajenia.Charakterystyka to forma wypowiedzi ustnej lub pisemnej, która ma na celu przedstawienie cech zewnętrznych i wewnętrznych postaci rzeczywistej, literackiej lub fikcyjnej.. Odpowiedz Najnowsze Najstarsze Najlepiej ocenione Zobacz podobne.. Poprawne nazwanie i opisanie cech charakteru (usposobienia .Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej.… Charakterystyka ulubionej postaci literackiej -… Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej,… Charakterystyka Geralta z Rivii (Napisz… Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej,… Don Kichot - charakterystyka niezwykłej postaci literackiejNapisz charakterystykę postaci literackiej lub historycznej, o której można powiedzieć, że w swoim postępowaniu kierowała się tolerancją, szacunkiem i dbałością o dobro innych ludzi.. Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.Don Kichot - charakterystyka niezwykłej postaci literackiej Don Kichote był to mężczyzna w wieku około pięćdziesięciu lat.. Analizie podlega nie tylko zewnętrzny wygląd prezentowanej osoby (jak w wypadku opisu postaci), lecz również jej sposób zachowania, charakter, intelekt, styl życia i wyznawane poglądy.Postać literacka (porte parole, bohater literacki) - fikcyjna osoba ukazana w świecie przedstawionym dzieła literackiego.. Bardzo ważnym elementem pracy nad charakterystyką jest wcześniejsze zebranie jak największej ilości informacji o prezentowanej postaci.. Polega na wyliczaniu i uporządkowaniu cech danej osoby oraz udowadnianiu na przykładach, że dana osoba rzeczywiście nosi te cechy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt