Podmiot szeregowy i domyślny ćwiczenia

Pobierz

Przypomnij sobie czym jest podmiot i orzeczenie.. Podmiot towarzyszący - rzeczownik z wyrażeniem przyimkowym.. Zadanie domowe .. Podmiot i orzeczenie Labirynt.Podmiot szeregowy - w funkcji podmiotu występuje kilka rzeczowników.. Zaloguj się, by mieć dostęp do zasobów.. Na początek przypomnij sobie, co to jest podmiot i jego rodzaje.. Uwaga!. Powtórzyliśmy ostatnio, czym jest orzeczenie i podmiot w zdaniu.. Bogowie i boginie ucztowali na Olimpie.Zeus, Demeter i Posejdon są rodzeństwem.ï.. Zapisz tę informację w zeszycie!. Wykonaj zadanie 1/236.. a) Prawda b) Fałsz 10) Forma podmiotu domyślnego wynika z formy orzeczenia.. Wykonać ćwiczenie Na rozgrzewkę na samej górze strony 236 zapisać wyrazy, które są podmiotami.. Przepisz bezbłędnie poprawiony tekst.Temat: Podmiot szeregowy i domyślny - ćwiczenia.. Podmiot gramatyczny -Kasia Jutro przyjdzie do mnie.. Czekam do piątku!. Przy drodze rosły topole, brzozy i akacje.. Zapis w zeszycie: Podmiot złożony z kilku wyrazów nazywamy podmiotem szeregowym.. (orzeczenie imienne) .. (podmiot domyšlny, orzeczenie czasownikowe) o czekajqcej ich niespodziance.. podmiot szeregowy - czasami w funkcji podmiotu w zdaniu może wystąpić kilka wyrazów w mianowniku , np. Robinson i Piętaszek poszli na polowanie .. Dzięki podmiotowi domyślnemu unikniesz powtórzeń!. Poćwicz w domu, obejrzyj filmik i wykonaj zadanie:Lekcja 04.05.2020 Temat: Jak rozpoznać podmiot szeregowy i domyślny?.

- Temat: Podmiot szeregowy i domyślny - ćwiczenia.

Od razu go nie zobaczysz!. Ola i Dominika (oglądać) _____ najnowszy magazyn.Rodzaje podmiotów - Test.. Chętni mogą wykonać .Temat: Podmiot szeregowy i domyślny - ćwiczenia.. Mitologiczne krainy , Klasa 5 , NOWE Słowa na start!. liczba pobrań: 1538 zaktualizowany: 2020-10-01 .1) Z dłuższego akapitu wybranego tekstu wypisz dziesięć czasowników.. Cel lekcji - utrwalę pojęcia - podmiot szeregowy i podmiot logiczny Nacobezu: (nie wpisujcie nacobezu do zeszytu) - umiem wyróżnić podmiot i orzeczenie jako części zdania, - umiem wymienić rodzaje podmiotów i je scharakteryzować, - wiem, jak przekształcić tekstPodmioty szeregowy i domyślny , plik: podmioty-szeregowy-i-domyslny-.htm (text/plain) NOWE Słowa na start!. Sprawdź poprawność wykonanych ćwiczeń!. 1) Samochód zatrzymał się na parkingu a) podmiot gramatyczny b) podmiot zbiorowy c) podmiot logiczny d) podmiot domyślny e) podmiot szeregowy 2) Zabrakło truskawek a) podmiot gramatyczny b) podmiot logiczny c) podmiot zbiorowy d) podmiot szeregowy e) podmiot domyślny 3) Zobacze jutro co dostanę a) podmiot .Temat: Podmiot szeregowy i domyślny.. a) Prawda b) Fałsz 9) "Ludzie" to podmiot szeregowy.. a) Prawda b) Fałsz 11) Podmiot gramatyczny występuje w mianowniku.jest podmiot: a) gramatyczny b) logiczny c) szeregowy d) towarzyszący e) domyślny f) nie ma podmiotu 24) W zdaniu: "Po deszczu w rzece przybyło wody.".

Podmiot domyślny-ona 2.

, Język polski , Reforma 2017 Szkoła podstawowa klasy 4,8 , Zasoby , strona 1 , dlanauczyciela.plPodmiot domyślny i szeregowy zadanie na wtorek - przesłać we wtorek 1. opisywanych okoliczności.4.. Podmiot w zdaniu pełni funkcję.. Teraz wykonajcie ćwiczenie 1 ze strony 236.. Warto zauważyć, że w formach 1. i 2. osoby obu liczb zawsze rozpoznamy odpowiedni zaimek osobowy (ja, my, ty, wy), który zapowiada podmiot domyślny: Jutro do ciebie przyjadę = [Ja] do ciebie jutro przyjadę.Temat: Podmiot szeregowy i domyślny.. PRZYKŁAD.. Lekcja 07.05.2020.. -Na jakie pytania odpowiada podmiot?7.05.2020r.. Podmiot i orzeczenie Prawda czy fałsz.. Jakub, Tomek i Agnieszka (otrzymać) _____ najlepsze oceny w klasie.. a) Każde zdanie z ćw.3, s. 237 przepisz do zeszytu, podkreśl w nim podmiot i nazwij jego rodzaj ( gramatyczny lub szeregowy lub domyślny) b) Wykonaj ćwiczenie 6, s. 237. jest podmiot: a) gramatyczny b) logiczny c) szeregowy d) towarzyszący e) domyślny f) nie ma podmiotu 25) W zdaniu: "Ania z Kasią przyszły do biblioteki.. Wyróżniamy jeszcze podmiot logiczny i domyślny.. Arek i Franek (trenować) _____ przed ostatnim meczem w sezonie.. B. KosińskaWiadomo, że niekoniecznie musimy tu wskazywać podmiot, bo domyślamy się go na podstawie formy orzeczenia.. (podmiot logiczny) rejs statkiem po Wišle.. Na początek przepisz notatkę..

Podmiot domyślny.

co?, podkreślamy go w zdaniu jedną linią np. Mama czyta książkę.Lekcja 07.05.2020. ćwiczenie Na rozgrzewkę/236 Starożytni Grecy wierzyli w wielu bogów.. 3 s. 237 zdania, w których jest podmiot domyślny.. A teraz wykonaj pisemnie ćwiczenie 4/237.. Zaloguj się Załóż konto Menu .. zadania z zeszytów ćwiczeń.. Nazywamy go podmiot w zdaniu: "Złodzieje i podpalacze zostali .We wtorek (podmiot szeregowy) (orzeczenie czasownikowe) do Krakowa.. Kasia wróciła z wycieczki.. Wykonaj ćwiczenie ukazujące znaczenie znaków interpunkcyjnych podczas recytacji s. 92 ćw.. PODMIOT SZEREGOWY Podmiot szeregowy- to taki podmiot, który składa się z dwóch lub więcej wyrazów (tworzą szereg); czyli mamy kilku wykonawców tej samej czynności, np: Jaś i Małgosia trzymali się za ręce.a) Prawda b) Fałsz 7) Podmiot domyślny jest wyrażony wprost.. Pamiętasz, że orzeczenie to czynność wyrażona w zdaniu, a podmiot to wykonawca tej czynności.. Wykonaj ćw.. Zastanów się nad zadaniem 2 / 236, 4/236 or.4.. Wykonujemy ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń s.46-48 (wszystko).. Nauczyciele i uczniowie pojechali na wycieczkę do Krakowa.Materiał zawiera 4 ilustracje (fotografie, obrazy, rysunki), 7 ćwiczeń, w tym 6 interaktywnych.Wykonaj ćwiczenie - podmiot szeregowy i domyślny Uzupełnij podane zdania poprawną formą orzeczenia..

Pora na ćwiczenia.

Skonfrontuj swoje odpowiedzi z poniższymi.. W funkcji podmiotu możePodmioty szeregowy Podręcznik, s. 236-237 i domyślny Moja notatka 1 Uzupełnij notatkę.. określenia cech wykonawcy czynności.. jedynie zwiedzanie zamku na Wawelu orazPodmiot szeregowy.. Przepisz z ćw.. Wówczas podmiot skła- da się z kilku wyrazów.. Wykonaj ćw.. wykonawcy czynności.. Na dzisiejszej lekcji poznacie 2 rodzaje podmiotów.. W ćwiczeniu 5 unikaj powtarzania "Filip" - może być: on, chłopak, inne odpowiednie, w niektórych miejscach można zostawić "Filip".. czynności.. Do zeszytu wpisz to, co zaznaczone jest kursywą (czcionką pochyłą).2. wg Pawelsp.. Ćwiczenia artykulacyjne ćw.. • Niekiedy czynność wyrażana przez orzeczenie ma więcej niż jednego Gdzie znajduje się wykonawcę.. (podmiot gramatyczny) w tajemnicy (orzeczenie czasownikowe) bilety na koncert.. 2) Do wybranych czasowników dopisz nazwy osób (przedmiotów, postaci, abstrakcyjnych pojęć), których dotyczy czynność, zdarzenie, stan wyrażone tymi czasownikami.. "1) W zdaniu "Nóż leży na stole" podmiotem jest: a) stół b) nóż c) leży d) podmiot domyślny (on) 2) W zdaniu "Kolega Marcina pojechał na wakacje" podmiotem jest: a) kolega b) Marcin c) wakacje d) podmiot domyślny (on) 3) W zdaniu "Wczoraj jadłem pyszne jabłko" podmiotem jest: a) jabłko b) wczoraj c) jadłem d) podmiot domyślny (ja) 4) W zdaniu "Od samego rana wróble i gołębie .wg Szymanskasp66.. PRZYKŁAD.. Dziś poznasz rodzaje podmiotu.. Poproszę Was teraz o przeczytanie i wykonanie ćwiczenia 2 ze .30 seconds.. Wykonane ćwiczenia przyślą mi do sprawdzenia uczniowie klas V z numerami parzystymi w dzienniku!. DOMYŚLNY - nie pojawia się bezpośrednio jako osobny wyraz, ale rozpoznajemy go po końcówce fleksyjnej czasownika.. Dobry komputer wraz z oprogramowaniem niektórym wystarcza do szczęścia.. 1. do 3. s. 91 podręcznik.. Klasa 5 Klasa 6 Klasa 7 Polski części zdania podmiot.. Dla przypomnienia: podmiot to część zdania odpowiada na pytania rzeczownika kto?. Temat: Jak rozpoznać podmiot szeregowy i domyślny?. Wykonaj zadania 3,4,6,7 i 8 w zeszycie ćwiczeń s. 47-48.. [ podręcznik s. 217] Sprawdź czy znasz odpowiedzi na następujące pytania: - Jaka część zdania jest wyrażona czasownikiem?. Dalsza część tematy dotyczącego podmiotu.. - Jakie są główne części zdania?. Taki podmiot nazywamy szeregowym.Jak rozpoznać podmioty szeregowy i domyślny?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt